MOSFED Başkanı Ahmet Güleç: Yüzde 18’lik KDV Yüzde 8’e İndirilsin!

MOSFED Başkanı Güleç, sektörün canlanması ve satışların artması için mobilya ürünlerinde KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8 seviyesine çekilmesini talep etti.

MOSFED Başkanı Ahmet Güleç: Yüzde 18’lik KDV Yüzde 8’e İndirilsin!

Mobilya satışlarında KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8 seviyesine düşürülmesini talep eden sektör yetkilileri, bu indirim sayesinde mobilya satışlarının yüzde 35 ila yüzde 40 oranında artarak 50 milyar lirayı geçebileceğini öngörüyor. Gayrimenkul sektörü için 150 metrekare ve üstü konut satışlarında KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8 seviyesine çekilmesinin ardından, mobilyacılar da 2017 senesinde uygulanan KDV indiriminin yeniden gündeme getirilmesini bekliyor.

Muhabirlere yapmış olduğu açıklamalarda Mobilya Sanayicileri ve İş Adamları Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, 2017 senesinin Şubat- Eylül döneminde mobilya ürünlerinde KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8 seviyesine çekilmesiyle yurt içinde satışların yüzde 36- 37 oranında arttığını anımsattı.Sektörde yaşanan canlılığın ihracatı da desteklediğine dikkat çeken Güleç, 2017 senesinde 2.7 milyar dolar değerinde ürün ihraç edildiğini hatırlatarak, bu KDV indiriminin mobilya sektörünü canlandırdığını, satışları ve istihdamı artırdığını ifade etti. Güleç, bu 8 ay içinde mobilyada KDV indirimi uygulanması sayesinde doğrudan ve dolaylı yolla 100 bin kişilik ilave istihdam sağlandığını vurguladı.

Mobilya ürünlerinde ham maddeye çok fazla zam geldiğine işaret eden Güleç, yüksek maliyetin yalnızca hızlı satışla telafi edileceğini belirterek, sektörün canlanması ve satışların artması için mobilyada KDV'nin yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesi gerektiğine dikkat çekti.

KDV İndirimi Mobilya Satışlarını Artırır

Türkiye genelinde 61 şehirde 36 bin mobilya üreticisinin faaliyet gösterdiğini dile getiren Güleç, KDV indiriminin bu 61 şehrin ekonomisine de destek olacağını ifade ederek, senenin ilk 4 aylık döneminde ihracatta yüzde 20 artış sağlandığını belirtti. Buna rağmen senenin ilk 4 ayında mobilya satışlarında miktar bazında yüzde 20'lik düşüş yaşandığını dile getiren Güleç, 2017 senesinde 40 milyar lira değerinde mobilya satışı gerçekleştirildiğini anımsatarak, KDV’nin düşürülmemesi halinde bu rakamın 35 milyar liraya düşebileceğini aktardı. KDV'nin indirilmesi durumunda ise satışların 50 milyar lirayı geçeceğine dikkat çeken Güleç, KDV’nin geri çekilmesi durumunda satışların 2017 senesine kıyasla yüzde 35- ila yüzde 40 artacağını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri