Milyonlarca Bağ-Kur'luya Prim Borcu Müjdesi!

Milyonlarca Bağ-Kur'lunun geçmiş prim borçlarının kısa bir zaman dilimi içerisinde yürürlüğe alınacak af paketi ile indirimli bir şekilde ödenebileceği ifade ediliyor. 

Milyonlarca Bağ-Kur'luya Prim Borcu Müjdesi!

Esnafların, çiftçilerin ve isteğe bağlı sigortalıların yani Bağ-Kur'luların, her sene düzenli bir biçimde prim ödemek zorunda olduğu ifade edilirken, işlerin bazen yolunda gitmediği ve ödemelerin aksayabildiği biliniyor. 

Prim Borcu Olan 1 Milyonu Aşkın Kişi Var

2015 senesinde gerçekleştirilen düzenleme ile 12 ay ve üstündeki prim borçlarının silindiği ve hizmetlerin dondurulduğu bilinirken, primi dondurulan veya prim borcu olan bir milyonu aşkın müşteri olduğu ifade ediliyor. Dondurulan sürelerin duruma göre tekrardan canlandırılabildiği bilinirken, bu durumun ihya olarak nitelendirildiği ve bu yol ile prim eksiği bulunanların, yaş şartını tamamlamış olmaları halinde hemen emekli olabildikleri ifade ediliyor. 

İhya gerçekleştirilirken SGK'nın prim borçlarını güncel değerler üstünden hesapladığı bilinirken, söz konusu hesap doğrultusunda 15 senelik prim borcu bulunan bir Bağ-Kur'lu esnafa sadece ana para borcunun 126 bin TL olarak çıktığı biliniyordu. Faizle birlikte borç daha da artınca Bağ-Kur'luların söz konusu borcu kapatmasının imkansız duruma geldiği biliniyordu. 

TBMM'den geçen ve Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte geçerli olacak yasa ile Bağ-Kur'lulara büyük bir kolaylık sağlanacağı ifade edilirken, af paketiyle birlikte söz konusu uygulamadan vazgeçileceği ifade ediliyor. 

Borcun Faizi Silinecek, Enflasyon Farkı Olacak

Yeni yasa doğrultusunda, dondurulan primlerin bugünkü değerler üstünden değil, borcun oluştuğu seneye göre hesaplanacağı aktarılırken, primlerin bir başka deyiş ile hiç dondurulmamış olarak işlem göreceği belirtiliyor. Bu durum uygulanırken borcun faizinin de silineceği ve enflasyon farkının olacağı dile getirilirken, ödemelerinde enflasyon farkı ile birlikte yapılacağı aktarılıyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 19:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri