Kuru Üzümde Bir İlk! Kilo Fiyatı 6,5 Lira Kapısına Dayandı

Kuru üzüm tarihinde bir ilk yaşandı. Kuru üzümün kilogram fiyatındaki artış üreticiyi memnun ederken, tüketiciyi üzdü.

Kuru Üzümde Bir İlk! Kilo Fiyatı 6,5 Lira Kapısına Dayandı

Kuru üzüm tarihinde bir ilk yaşandı. Kuru üzümün kilogram fiyatındaki artış üreticiyi memnun ederken, tüketiciyi üzdü.

Kuru Üzüm Üreticisi Memnun

Kuru üzüm üretiminin lider kentlerinden olan Manisa’da kuru üzün hasadın başladığı günlerde 3 lira 50 kuruş ile 4 lira arasında alıcı bulmuştu. Kuru üzümün bugünlerdeki kilo fiyatı ise 6 lira 40 kuruşa kadar yükseldi.Manisa Ticaret Borsası’nın işlem fiyatları incelendiğinde kuru üzümün en az 5,7 liradan satıldığı gözlemlendi. Kilo fiyatı en yüksek işlem fiyatını ise 6,4 lira seviyesinde yakaladı. Üretici bu fiyatlardan memnun olurken, sene boyunca fiyatların düşük olmasından şikayet etmişti.

“Üzüm Rekoltesi Düşebilir”

Fiyatları değerlendiren Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı, kilo fiyatının yükselişe geçmesini dolar kurundaki artışa bağladı. artışı tetikleyen diğer bir durumunsa önümüzdeki sezonun düşük rekolte beklentisinden kaynaklandığını dile getirdi.

Oda Başkanı Hüseyin Altındağ değerlendirmesinde, gelecek yıl üzün rekoltesinin düşük seviyelerde beklendiğinin altını çizdi. Dolunun üzüm bağlarını vurduğunu belirterek, “Üzüm ve kuru üzümde kilogram fiyatlarının artacağını öngörüyoruz. Fiyatlardaki artış kendini şimdiden hissettirmeye başladı. Üzüm bağlarını incelediğimizde doğuş miktarını az olduğunu görüyoruz. değerlendirmelerimize göre üzümde rekolte gerileyecek. Geçen sezonun gelişimi ile bu yılın gelişimini karşılaştırdığımızda, 2017 sezonunun ürünü yok. Öte yandan fiyatların artmasında dolar kurundaki yükselişin etkisinin olduğunu düşünüyoruz. Dolar kurunun artması bütün sektörlerin sorunu. Kurdaki hızlı yükseliş üzüm fiyatlarının artmasını da beraberinde getirdi” dedi.

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı artan fiyatlardan üreticinin memnun olduğunu, aynı fiyatların yeni sezon içinde geçerli olmasını ümit ettiklerini sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri