Janet Yellen'in Konuşmasından Sonra Piyasalarda Son Durum

Janet Yellen ve FED politikasına göre, bir an önce faiz artırımına gidilmeli.

Janet Yellen'in Konuşmasından Sonra Piyasalarda Son Durum

Son zamanlarda ekonomik alanda ismini oldukça duymuş olduğumuz Amerikan Merkez Bankası olarak hizmet vermekte olan FED, yeni yapmış olduğu açıklamasıyla da sosyal medyada oldukça dikkat çekmeyi başardı. FED Başkanı olarak görev yapmakta olan ünlü ekonomist Janet Yellen, geçtiğimiz gün içerisinde faiz artırımı ile ilgili bir açıklamada bulunarak FED’in politikasına değindi.

FED Başkanı Janet Yellen’in Amerikan Bankacılık Komisyonu’na yapmış olduğu konuşma, bu sene Amerika’nın FED’in felsefesine ılımlı yaklaştığına ve hedefleri birer birer gerçekleştirdiği haberini verdi. Bunun yanı sıra Janet Yellen ve FED politikasına göre bir an önce faiz artırımına gidilmeli. Zira faiz artırımında bir gecikme yaşanması, yaşanacak olan herhangi bir olaya karşı Amerikan ekonomisini güçsüz bırakabilir. FED’in belirlemiş olduğu plana göre, en kısa sürede faiz artırımına gitmek, atılacak en doğru adım olarak değerlendirilmiş.Yellen’in açıklama yapmış olduğu konulardan birisi de FOMC olarak dikkat çekiyordu. İş gücü sektöründe meydana gelen büyümenin %2 civarında olduğu, bunun da Amerikan ekonomisi için oldukça olumlu bir durum olduğunu da ekledi.

Bununla birlikte, Janet Yellen’in komisyona karşı yapmış olduğu bu sunum dünya üzerinde birçok piyasada da dengelerin değişmesine neden oldu. Bununla birlikte, Yellen’in yapmış olduğu bu konuşma da ülkemizde doların değerin yükselmesine neden oldu.

Janet Yellen’in yapmış olduğu açıklama sonrasında ise FED’in kademeli olarak bir faiz artırımına gideceği yönünde bir politika izlemeye karar verdiği de ortaya çıkmış oldu. Önümüzdeki günlerde ise Amerika’da meydana gelecek olan değişiklikleri hep beraber göreceğiz.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 06:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri