İşte Yapılandırmanın Ayrıntıları

Faruk Çelik, borçların yapılandırılmasına ilişkin ayrıntıları paylaştı.

İşte Yapılandırmanın Ayrıntıları

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan borçların yapılandırılması ve ötelenmesi konusunda açıklama yaptı. Çelik, borçların yapılandırılmasına ilişkin ayrıntıları paylaştı.

Bakan Çelik, üreticilerin 31 Aralık 2016 tarihi ile birlikte muaccel hale gelen tarımsal kredi borçlarının yeniden yapılandırılacağını söyledi. Çelik, borcun temerrüde düştüğü tarihten itibaren yapılandırma tarihine kadar üreticiye yüzde 3 faiz uygulanacağını bildirdi. Çelik, geri kalan kısmın ise Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacağını ifade etti.Bakan Çelik, yapılandırılmaya esas tutarın defaten ya da ilk taksidi başvuru süresine kadar, izleyen taksitleri de 2018 yılının Kasım ayından başlamak üzere toplam 5 eşit taksitle ödeneceğine işaret etti. Yani borç 5 yıllık bir yapılandırılmaya tabi olacak. Bakan Çelik çiftçilerin, kararın Resmi Gazete’de yayımladığı tarihten itibaren üçüncü ayın sonuna kadar başvuru yapması gerektiğini ifade etti.

Faruk Çelik, çiftçi yapılandırması konusunda uygulanacak olan faizin yarısını üreticinin ödeyeceğini ve geri kalan kısmının Hazine Müsteşarlığı tarafından gelir kaybı olarak karşılanacağını belirti. Çelik konuya ilişkin örnek de verdi ve şuanda yüzde 11 olan tarımsal cari faiz oranının yüzde 5.5’inin çiftçilerden ve yüzde 5.5’inin de Hazine Müsteşarlığı tarafından karşılanacağını ifade etti.

Uygulamadan 40 binin üzerinde borçlunun faydalanabileceği ifade edilirken, 10 bin kişinin Ziraat Bankası ve 32 bin 87 üreticinin de Tarım Kredi Kooperatiflerine borcu olması sebebiyle bu yapılandırmadan faydalanacağı belirtildi. Bakan Çelik ayrıca, düzenleme hükümlerinden yararlanmak için başvuruda bulunabilmesi için, kişiye dava açılmaması ve kişinin açmış olduğu davalardan vazgeçmesi gerekiyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri