İşte Haziran Ayının Zam Şampiyonları… Kuru Soğan Listenin İlk Sırasında!

Haziran ayının zam şampiyonları belli oldu. Buna göre ay bazında en yüksek fiyat artışı kuru soğanda görüldü.

İşte Haziran Ayının Zam Şampiyonları… Kuru Soğan Listenin İlk Sırasında!

Haziran ayının zam şampiyonları belli oldu. Buna göre ay bazında en yüksek fiyat artışı kuru soğanda görüldü.

Kuru Soğan Yüzde 82,53 ZamlandıTürkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Haziran ayı enflasyon verilerine göre, kuru soğan fiyatı ay bazında yüzde 82,53 artarak zam şampiyonu oldu. Bunu yüzde 63,34’lük fiyat artışıyla patates takip etti. Havuç ise listeye üçüncü sıradan girdi. Fiyattaki yükseliş bir önceki aya göre yüzde 57,72 olarak belirlendi.

Sivri Biber, Yurtiçi Turlar ve Limon Zam Şampiyonları Listesinde!

Haziran ayının ilk gününden son gününe kadar en fazla fiyat artışı kaydeden diğer bir ürünse sivri biber oldu. Aylık artış yüzde 57,28 seviyesinde gerçekleşti. TÜİK verilerine göre yurtiçi turlar (en az bir hafta ve üzeri) aynı dönemde yüzde 50,23 fiyat artışı kaydetti. Limon fiyatı Haziran ayında yüzde 35,32 oranında arttı. İnternet kullanıcıları Haziran ayı ücretlerini yüzde 32,27 daha fazla ödedi. Bunların yanında en yüksek fiyat artışı görülen diğer bir kalemse domates oldu. Domates fiyatı yüzde 23,59’luk artışa ev sahipliği yaptı. Haziran ayında yurtdışı tur(Bir hafta ve üzeri) fiyatları da yukarı yönlü hareket etti. Artış ay bazında yüzde 14,99’a varan oranda oldu. Yeşil soğan fiyatındaki değişimse yüzde 14,84 artışa işaret etti.

Haziranda Etek Fiyatları Düştü

Bu kalemlerin fiyatları Haziran genelinde artarken, bazı kalemlerin fiyatlarındaysa azalışlar yaşandı. Buna göre en yüksek fiyat gerilemesi etekte görüldü. Azalış yüzde 6,66’ya denk geldi. Kadın gömleği fiyatı haziranda yüzde 6,31 düştü. Bunu kadın ceketi takip etti. Fiyattaki azalışsa yüzde 4,87 oranında oldu. Kolonyanın fiyatı Haziran ayında yüzde 4,15 azaldı. Kadın tişörtünde belirlenen fiyat gerilemesi ise yüzde 3,41’e denk geldi. TÜİK oyun konsolundaki azalışın yüzde 3,39 seviyesinde olduğunu kayıt altına aldı. Taze fasulye aynı şekilde düşüşü yaşayarak, kilo fiyatını yüzde 3,17 geriye çekti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri