İstanbul Tüneli’ne Teklif Veren Firmalar

İstanbul Tüneli Projesine ilişkin ihaleye 4 firma tarafından teklif verildi.

İstanbul Tüneli’ne Teklif Veren Firmalar

İstanbul Tüneli Projesine ilişkin ihaleye 4 firma tarafından teklif verildi.

3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde 4 firma, teknik ve mali teklif sundu. Bugün yapılan ihaleye toplamda 6 firma davet edilmişti.İstanbul Boğazı'nın altından geçecek 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesinde, 4 firma teknik ve mali teklif sundu. 3 katlı tünele teklif veren firmalar, Tecnımont Civil Const., İtalfer-Sıntagma, Arcadsı-Prota, Yüksel firmaları oldu. Tünel projesi kapsamındaki tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacağı bilinirken, tünelde ayrıca, orta katta geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve alt katta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yolun yer alması bekleniyor.

Tünel, büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada bir ilk olacak. Projenin birinci ayağı, Avrupa yakasında E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.

Proje kapsamındaki tünel TEM otoyolu, E-5 karayolu, Kuzey Marmara otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle birlikte, Avrupa yakasında İncirli'den, Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacağı ifade ediliyor.

Avrupa yakasında Hasdal kavşağından Anadolu yakasında Çamlık kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanacağı ifade ediliyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesi'nde etüt, proje ve mühendislik hizmetleri için 30 Kasım 2016'da yapılan ihalede, teklif veren 7 firmanın 6 tanesi ön yeterlilik almış ve söz konusu firmalar 15 Şubat'taki ihalede, teknik ve mali tekliflerini vermek üzere davet edilmişti. 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri