İstanbul Tüneli Projesi İçin İhale Başlıyor

Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin ihalesi için teklif veren şirketlerden 6 tanesi çağrıldı.

İstanbul Tüneli Projesi İçin İhale Başlıyor

Büyük İstanbul Tüneli Projesi’nin ihalesi için teklif veren şirketlerden 6 tanesi çağrıldı.

İstanbul trafiğine katkı sağlanması ve trafiğin rahatlatılması amacıyla yapılması planlanan Büyük İstanbul Tüneli Projesi ihalesine katılmak üzere daha önce 7 şirket arasından bir tanesi elenerek 6 tanesi ihaleye davet edildi. Tünel ihalesi sonrasında projenin mühendislik ile ilgili projelerinin önümüzdeki 1 yıl içinde bitirilmesi ön görülüyor.Büyük İstanbul Tüneli için ihale tarihi 15 Şubat 2017 olarak belirlendi. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı’na bağlı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje için mühendislik hizmetleri, etüt ve genel proje aşamaları 30 Kasım 2016 tarihinde ihaleye katılmak üzere teklif veren 7 şirketten 6 tanesi yeterlilik şartlarına uygun görülerek ihaleye davet edildi.

İstanbul Tüneli için ihale bedeli olarak 30 milyon lira belirlendi. 2017 yılı içinde ödenecek olan 7 milyon 500 bin liralık kısmında denizde ve karada yapılacak olan sondaj çalışmaları, zemin verilerinin belirlenmesi, mühendislik hizmetleri, etüt ve proje kısımlarının tamamlanması var. İhalenin sonuçlanmasının ardından 1 yıl içinde İstanbul Tüneli Projesi’nin mühendislik projelerinin bitirilmesi ön görülüyor.

Tünel kapsamı ve büyüklüğü açısından dünyada bir ilk olacak. Bir ayağı Avrupa yakasında Bakırköy – İncirli ile Anadolu yakasında Kadıköy – Söğütlüçeşme’de bulunacak olan metro sisteminden oluşacak. Sistemin bir diğer ayağı ise Avrupa yakasında Hasdal Kavşağı ile Anadolu yakasında Çamlık Kavşağı arasında olacak. Ayrıca tünelde metro sisteminin yanı sıra lastikli tekerlekli motorlu araçların kullanacağı karayolu da bulunuyor. İncirli ve Söğütlüçeşme arası 40 dakika sürecek olan tünelde 14 istasyon bulunacak. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri