İşletmeler Müjde! Yeni Paket Tam 35 Milyar Lira!

Kredi Garanti Fonu ve Hazine Müsteşarlığı yeni bir protokol imzaladı. Protokol, toplamı 35 milyar lirayı bulan paketin işletmelerin kullanımına açılmasına kapı araladı.

İşletmeler Müjde! Yeni Paket Tam 35 Milyar Lira!

Kredi Garanti Fonu ve Hazine Müsteşarlığı yeni bir protokol imzaladı. Protokol, toplamı 35 milyar lirayı bulan paketin işletmelerin kullanımına açılmasına kapı araladı.

KOBİ’lere Güzel Haber! Kefaret Oranı Yüze 85’e Yükseldi

Kredi Garanti Fonu ve Hazine Müsteşarlığı’nın imzaladığı protokole göre KOBİ’lere sağlanan kefaret oranı yüzde 85 seviyesine çıkarıldı. Önceki uygulamada bu oran yüzde 80’di. Aynı protokol dahilinde KOBİ dışındaki işletmelere sağlanan kefalet desteği yüzde 5 oranında artırıldı ve yüzde 80 seviyesine yükseltildi.

Protokol hakkında yapılan açıklamaya göre yeni kefalet paketinin büyüklüğü 35 milyar lira oldu. Kredi Garanti Fonu açıklamasında, üçüncü kefalet paketinin işletmelerin kullanımına açıldığını belirtti. Bu kapsamda fon, üçüncü kefalet paketini hayata geçirmiş oldu.2017 yılında kullandırılan ve toplamı 200 milyar lirayı bulan kefalet limiti, ek paketin uygulanmasıyla yılın ilk ayında 55 milyar lira seviyesinde oldu.

Kredi Garanti Fonu ve Hazine Müsteşarlığı’nın imzaladığı son protokolse, yeni kefalet paketinin 35 milyar lira olmasını beraberinde getirdi. İşletmelerin kullanımına açılan bu tutar, sektör ayrımı yapılmadan işletmelere aktarılacak.

30 Milyar Lirasını İşletmeler Kullanacak!

Protokole göre ihracatçı işletmelere sağlanan kefaret oranı yüzde 100 olarak devam edecek. Yeni kefaret paketinden ihracat ve döviz kazandırıcı işletmeler 5 milyar liralık pay alacak. İşletme finansmanı dahilinde kullandırılacak tutarsa 30 milyar lira olarak öngörüldü.

Bu kapsamda finansman kullanan işletmeler, bir sene boyunca geri ödeme yapma zorunluluğunda olmayacak. Kredilerin geri ödemeleri 5 seneye, uygun faizlerle yayılacak.

Öte yandan Kredi Garanti Fonu bankacılık ve reel sektörü bir araya getirmeye devam ederken, işletmelerin finans kaynaklarına daha hızlı bir şekilde ulaşmasına da kapı açıyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 13:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim cifci
Selim cifci - 2 ay Önce

Esnaf

SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri