İngiltere Başbakanı Açıklama Yaptı

Theresa May, ülkesinin Brüksel'den, Brexit sonrası geçiş dönemine yönelik açıklamalarda bulundu.

İngiltere Başbakanı Açıklama Yaptı

İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Brüksel'den, Brexit sonrası geçiş dönemine yönelik açıklamalarda bulundu.

2020 yılında sona erecek olan gümrük birliğine yönelik açıklamalarda bulunan May, kendisi hakkında çıkan İngiltere’nin gümrük birliğinde kalmasını istediği yönündeki haberlerin doğru olmadığını dile getirdi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılacağını ve bu ayrılmak ile birlikte gümrük birliğinde kalmayacağını vurgulayan May, Avrupa Birliği ile gelecekte yaşanabilecek anlaşmaları da önemsediklerini belirtti.

Müzakereler Devam Edecek

Avrupa Birliği’nden çıkmaya hazırlanan İngiltere’nin gelecekte Avrupa Birliği ile gümrük hakkındaki anlaşmalarda müzakere içerisinde olacağını dile getiren İngiltere Başbakanı May, bu konuya yönelik üç hedefinin olduğunu da açıkladı.Şuan Avrupa Birliği Toplantıları için Sofya’da bulunan May, bu hedefleri İngiltere’nin ve dünyanın geri kalanı ile kendi ticaret politikasına sahip olması gerektiğini vurguladı. Avrupa Birliği ile sürtüşmeden bir ticaret yapılması için İrlanda ile sert bir sınır yaratılmaması gerektiğini hatırlattı.

Hakkımda Çıkan Haberler Yalan

İngiltere Başbakanı Theresa May, kendisi hakkında çıkan haberlerin de yalan olduğunu dile getirdi.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden 2020 yılından çıktıktan sonra, 2021 yılında halen daha gümrük birliği içerisinde bulunacağı yönünde çıkan haberlerin yalan olduğunu dile getiren May, İngiltere’nin hiçbir suretle gümrük birliği içerisinde kalmayacağını önemle bildirdi.

Bu konuya yönelik Telegraph gazetesi haber yapmıştı. Telegraph gazetesi, İngiltere'nin sınırların işletilmesi için gerekli teknolojinin 2021'e kadar hazır olmaması durumunda gümrük birliği içerisinde kalmasının zorunlu olacağını yazmıştı.

Bu haberlerden sonra Theresa May, haberlerin yalan olduğuna ilişkin açıklamalarını yaparak Sofya’daki ziyaretine devam etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 07:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri