Haziran Ayı Enflasyonu Beklentiyi Aştı!

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayına ilişkin enflasyon verisini açıkladı. İşte enflasyon rakamları…

Haziran Ayı Enflasyonu Beklentiyi Aştı!

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayına ilişkin enflasyon verisini açıkladı. İşte enflasyon rakamları

İşte Haziran Ayı Enflasyon Rakamları…

Türkiye İstatistik Kurumu, piyasaların sabırsızlıkla beklediği Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ay bazında yüzde 2,61 oranında arttı. 2,61’lik artış 2011 yılının Ekiminden bu güne kaydedilen en yüksek seviye olarak kaydedildi. Yıllık artışsa yüzde 15,39’u buldu. Bu oran 2003 yılından bu yana kaydedilen en yüksek enflasyon verisi oldu.

Öte yandan enflasyon rakamları son 14 yılın en yüksek seviyesine geçen yılın Kasımında çıkmıştı. Söz konusu dönemdeki yıllık artış yüzde 12,98 ile rekora imza atmıştı.

Ekonomistlerin aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 1,3 seviyesindeydi. Yıllık enflasyon için öngörülense yüzde 13,9 olarak kaydedilmişti.Çekirdek enflasyondaki değişime bakıldığında Haziran ayının çekirdek enflasyon verisi yüzde 14,6’yı gördü. Bu oran yüzde 12,6 seviyesinde bulunmaktaydı.

ÜFE Yıllık Yüzde 23,71 Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamada Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verisi de yer aldı. Buna göre ÜFE ay bazında yüzde 3,03’lük artış kaydetti. Yıl bazlı ÜFE verisi ise Haziran ayında yüzde 23,71’lik yükselişe işaret etti. Bir önceki yılın aynı dönemindeki ÜFE yüzde 20,16 olarak kaydedilmişti.

TÜİK’in açıklamasına göre, gıda ve alkolsüz içecekler grubu ay bazında en fazla artışın görüldüğü grup oldu. Aylık değişim yüzde 5,98’lik artış olarak kayıt altına alındı. Ay bazında en çok azalış sergileyen grupsa giyim ve ayakkabı olarak açıklandı. Düşüş yüzde 1,15 seviyesinde gerçekleşti. Yıllık artışta ise ulaşım ön plana çıktı. Ulaşımdaki artış yüzde 24,26’ya varan oranda oldu.

Ev eşyası TÜFE’de yıllık yüzde 18,91 ile listenin ilk sırasına yerleşti. Bunu yüzde 18,89’la gıda ve alkolsüz içecekler gurubu takip etti. Çeşitli mal ve hizmetler grubu aynı dönemde yüzde 16,79 oranında arttı. Lokanta ve otellerdeki değişimde yüzde 13,30’lük yükselişe işaret etti.

Yılın altıncı ayında tüketici fiyatları arasında fiyat artışı şampiyonuysa kuru soğan oldu. Artış yüzde 82,53 olarak açıklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri