GSS’de Yeni Düzenlemeler

Genel sağlık sigortasına ilişkin yeni düzenleme TBMM’ye sunuldu.

GSS’de Yeni Düzenlemeler

Genel sağlık sigortasına ilişkin yeni düzenleme TBMM’ye sunuldu. Prim düzenlemesi ile birlikte nüfusun tamamı, bu sigortanın içine dahil edilmek isteniyor.Hükümet, zorunlu Genel Sağlık Sigortası (GSS) çerçevesinde önemli bir revizyon yapmak istiyor. Yeni uygulamaya göre herhangi bir işte çalışmayanlar ve bağımlılar dışında kalan tüm vatandaşlar için gelire göre prim ödemeli GSS sistemi kaldırılıyor. TBMM’ye  sunulan yasa tasarısı kapsamında, gelir testi yaptırma mecburiyeti kısmi olarak kaldırılmış oldu.

Türk vatandaşların hepsi zorunlu olarak GSS kapsamında olacak ancak, herhangi bir sosyal güvenlikle ilişiği olmayan vatandaşlar, 2017 yılında 53 liralık prime esas asgari ücretin yüzde 3’ü şeklinde prim belirlendiği için test yaptırmaya gerek kalmadan GSS kapsamına girebilecek. Yani gelirine bakılmaksızın aylık 53 lira prim ödeyen vatandaşlar sigortalı sayılacak. Kapsamda olup da bildirmeyenler için ise bu borç işlemeye devam edecek. Gelir testi, bu uygulamadan sonra primin devlet tarafından karşılanmasını isteyenlerin, gelirinin yeterli olmadığını ispatlamak için yapılacak bir işlem haline gelecek.

TBMM’ye sunulan tasarı ile, GSS borçlarının tahsili konusunda mevzuatta açık olmayan hükümlerle ilgili yeni bir düzenleme yapıldı. Daha önce kişiler herhangi bir işe girdiğinde birikmiş GSS borcu bulunuyorsa, SGK bunu tahsil etmek için işlem yapmıyordu. Söz konusu tasarı ile SGK’nın, borcu kesinti yoluyla tahsis etmesi kararlaştırıldı. Tasarının kabulü ve uygulamaya geçmesiyle yaklaşık 3 milyon kişinin kısa sürede primini kendisinin öder hale geleceği hedefleniyor. GSS prim uygulamasında şuan için 2 milyon 705 bin kişi primini kendisi ödüyor. Ancak bu sayı 2013 yılında 4,7 milyon kişi ve 2014 yılında 4 milyon kişiydi. Özellikle af dönemleri sona erdiğinde bu tür ödeme yapanlar önemli ölçüde azalıyor. Primi devlet tarafından ödenen kişi sayısı ise Kasım 2016 itibariyle 7 milyon 391 bin kişi olarak belirlendi. Türkiye'de şuan için, gelir testine katılmayan ya da adına prim çıkarıldığı halde hiç ödemeyen ve GSS kapsamı dışında kalan yaklaşık 1 milyon 500 bin kişi bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 07:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri