Genç Çiftçi Hibe Destekleri Açıklandı! 16 Bin Kişiye 503 Milyon Lira Hibe

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu sene 16 bin 733 genç çiftçiye 503 milyon lira tutarında hibe desteği verilecek.

Genç Çiftçi Hibe Destekleri Açıklandı! 16 Bin Kişiye 503 Milyon Lira Hibe

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından bu sene 16 bin 733 genç çiftçiye 503 milyon lira hibe desteği verilecek. Hibesi onaylanan genç çiftçilerin asil listeleri açıklandı. Bakanlar Kurulu kararı kapsamında 2016- 2018 seneleri arasında genç çiftçi projeleri için 30'ar bin lira hibe verilmesini öngören “Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı” bu sene de devam ettiriliyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuya ilişkin yapmış olduğu açıklamalarda, projenin bu seneki uygulaması için genç çiftçi proje başvuruları 2- 30 Nisan tarihleri arasında il ve ilçe müdürlükleri tarafından alındı. Şehirlerde vali ya da vali yardımcısı başkanlığının kurduğu İl Proje Değerlendirme Komisyonları tarafından değerlendirilen başvurular karara bağlandı. Dün açıklanan asil listeler 6 Temmuz'a kadar askıda kalacak. 2018 senesine yönelik uygulama döneminde 16 bin 733 genç çiftçiye hibe desteği verilecek.

Projesi için hibe almaya hak kazanan genç çiftçiler 9- 13 Temmuz tarihlerinde sözleşmelerini imzalayacak. İş yapımı için ise 13 Temmuz tarihi itibarıyla uygulama başlayacak. Projeler, uygulamanın her aşamasında bakanlığın ilgili birimleri tarafından denetlenecek.Desteklenecek projelerin 12 bin 582 adedi hayvancılık, bin 627 adedi arıcılık, 450 adedi serbest sistem tavuk yetiştiriciliği, 65 adedi ipek böceği yetiştiriciliği projelerinden oluşmakta. Buna ek olarak 795 örtü altı yetiştiriciliği, 492 mantar yetiştiriciliği, 260 kapama meyve bahçesi konusunda bitkisel üretim projeleri uygulanacak.

Hayvanlar TİGEM'den Temin Edilecek

Büyükbaş (Sığır ve Manda) ile küçükbaş (Koyun ve Keçi) yetiştiriciliği için verilecek hayvanlar, geçen senelerde olduğu gibi genç çiftçilere yine TİGEM tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde teminat sıkıntısı yaşamaması için TİGEM'e ek olarak Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile birlikte çalışılacak.

2016 ve 2017 senelerinde 31 bin genç çiftçiye çeşitli projeler karşılığında 933 milyon lira hibe desteği verilmişti. Bu sene ise 16 bin 733 genç çiftçiye 503 milyon lira hibe desteği verilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri