FED’den Flaş Faiz Açıklaması

Geç kalınması durumunda süreci yavaş bir şekilde yürütme planından vazgeçilmesi gerektiğini savunuldu.

FED’den Flaş Faiz Açıklaması

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan, faizlerin artırılması gerektiğini ifade ederken, geç kalınması durumunda süreci yavaş bir şekilde yürütme planından vazgeçilmesi gerektiğini savundu.

Robert Kaplan, FED'in faiz artırımı konusunda yavaş haraket etme planından vazgeçmesi gereğinin meydana gelmemesi için, faiz artırımı için harakete geçmesi gerektiğini ifade etti. Dallas FED'in internet sitesinden yapılan açıklamada, parasal genişlemenin ek tutarlarını ortadan kaldırabilmek için adımlar atılması gerektiği vurgulandı. Açıklamada ifadeleri bulunan Robert Kaplan, ne kadar erken harakete geçilirse, gelecek dönemlerde gevşek para politikasının o kadar yavaş kalkmasının daha olası hale geleceğini belirtti.Gelecek faiz artırımının ne zaman olacağı konusunda herhangi bir ifade belirtmeyen Robert Kaplan, ekonomide aşırı ısınma tehdidi oluşturulmaması gerektiğini söyledi. Kaplan, ekonomide fazla ısınma riski oluşturmadan daha fazla istihdam büyümesi için alan gördüğünü ifade etti.

Faizleri çok uzun süre düşük tutmanın bazı kötü sonuçları olduğunu ifade eden Robert Kaplan, bu durumun yatırım ve istihdamda bozulmalara neden olabileceğini belirtti. Robert Kaplan, bunun da sonuç olarak tasarruf sahiplerini cezalandırabileceğini ifade etti.

Konuya ilişkin olarak Robert Kaplan, Dallas FED'in internet sitesinden yaptığı açıklamada, parasal genişlemenin ek tutarlarını ortadan kaldırabilmek için adımlar atılması gerektiğini söyledi. Kaplan ayrıca, ne kadar erken harakete geçilirse, gelecek dönemlerde gevşek para politikasının o kadar yavaş kalkmasının daha olası hale geleceğini belirtti. Kaplan, ekonomide fazla ısınma riski oluşturmadan daha fazla istihdam büyümesi için alan gördüğünü de ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 07:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri