FED Başkanı Yellen Sahne Alıyor

Piyasalar merakla, FED Başkanı Janet Yellen'in Kongrede yapacağı konuşmayı bekliyor.

FED Başkanı Yellen Sahne Alıyor

Piyasalar merakla, FED Başkanı Janet Yellen'in Kongrede yapacağı konuşmayı bekliyor. Aralık ayından bu yana ilk kez konuşacak olan Yellen'in, piyasaların hakimiyetini geri alacağı tahmin ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Başkan seçilmesinden bu yana gerek söylemleri gerekse Twitter üzerinden paylaştığı görüşleriyle, finansal piyasalara yön veriyor. Özellikle de Trump'ın açıklayacağı mali teşvik programı, piyasaları merak içinde bıraktı. Ancak piyasaların direksiyonu iki haftalığına el değiştirebilir. Çünkü FED Başkanı Janet Yellen, bugün ve yarın Kongre’de yıllık para politikasına ilişkin konuşma yapacak.Trump'ın göreve gelmesinden bu yana ilk kez sahne alacak olan Yellen'in; yorumları, para politikası ve faiz artışına ilişkin söylemleri, vereceği ipuçları piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Ay başında yapılan toplantıda FED, faiz oranlarını artırmamış ve bir sonraki işleme ilişkin de ipuçları vermemişti. Janet Yellen’in yapacağı konuşmada beklenen konulardan biri de, Trump yönetimin geri almayı taahhüt ettiği kriz sonrası bankacılık düzenlemesi olacak. Yellen'in Trump yönteminden farklı olarak bu düzenlemenin devam etmesini savunacağı bekleniyor.

FED'in izleyeceği politikaya ilişkin Yatırım Bankası BMO Private Bank’ın CEO'su Jack Albin, CNBC’ye konuştu. Albin, yatırımcıların VID endeksini yakından takip ettiğini belirtirken, şuan oldukça düşük seyrettiğini ancak volatilitede bir sıçrama yaşanabileceğini söyledi.

Wall Street, FED'in bu yıl üç kez faiz artırımı yapacağı konusunda şüphe duyuyor ve iki kez yapılmasını makul görüyor. Konuya ilişkin olarak açıklama yapan Nomura Faiz Stratejileri Başkanı George Goncalves, Yellen'in konuşmasının her zaman için piyasayı etkileyebileceğini ancak bunun için erken olduğunu söyledi.

ABD Ticaret Bakanlığı Ocak ayı enflasyon verilerini yarın açıklayacak, FED ocak ayı perakende satış verilerini yayınlayacak. Kısacası bu hafta piyasaların yönünü ABD verileri belirleyecek. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 08:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri