Faiz Artırımı Devre Dışı Kalmayabilir

Fed Başkanı Janet Yellen Capitol Hill’de yapacağı konuşmada bir sonraki faiz artırımının zamanlaması konusunda ipucu vermeyecek.

Faiz Artırımı Devre Dışı Kalmayabilir

Fed Başkanı Janet Yellen Capitol Hill’de yapacağı konuşmada yüksek bir olasılıkla bir sonraki faiz artırımının zamanlaması konusunda ipucu vermeyecek. Ancak Yellen’in Trump'ın geri almayı taahhüt ettiği kriz sonrası bankacılık kurallarını savunması bekleniyor.

Fed Başkanı salı ve çarşamba günü kongrede konuşma yapacak. Yellen, Trump göreve geldiğinden bu yana ilk kez kez konuşacak. Yellen'in konuşmasının diğer önemli noktası, Senato Bankacılık Komitesi'nin yeni Başkanı Idaho’dan Cumhuriyetçi Michael Crapo’nun Merkez Bankası'nın yapısı ve görevlerine ilişkin sunulan değişimlere ilişkin duruşunun izlenmesi olacak.Az sayıda yatırımcı Fed’den bir hamle beklerken, bazı politika yapıcısı faiz artırımın devre dışı olmayacağını savundu. Washington’da Cornerstone Macro LLC ortağı Roberto Perli, Fed’in faiz artırımına ilişkin açıklama yaptı. Perli, Yellen'in Mart ayında faiz artırımı olasılığını düşüneceğini ve bu yıl için verdiği 3 faiz artırımı sözünden vazgeçmeyeceğini söyledi.

Yellen, görev süresinin dolmasına 1 yıl kalmışken, faiz oranlarını dikkatlice yönlendirmenin çaresini arıyor. Ayrıca Trump yönetiminin oluşturduğu ekonomik belirsizlik ile uğraşıyor. Trump 9 şubatta, gelecek haftalar ilişkin olağanüstüsü vergi planı açıklayacağını bildirmişti.

Yellen'in Salı saat 10:00’da ve Çarşamba yine saat 10:00’da (ABD saatiyle) Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşma yapması bekleniyor. Yellen önceden hazırladığı konuşmasını yapacak ve sorulara cevap verecek. Yellen, en son 19 Ocak’ta konuşmuş ve Fed’in kayda değer bir ilerleme kaydettiğini ifade etmişti. Ayrıca ABD ekonomisinde aşırı bir ısınma riski olmadığını ve Fed’in kademeli faiz oranları ayarlamasına devam edeceğini söylemişti.

Yellen'in maliye politikasının hali hazırdaki bilinmezliğinin devam etmesi, Trump'ın vergi indirimi vaatleri ve savunma, alt yapı harcamaları sözüne ilişkin cevabının ne olacağı merak ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 13:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri