EPDK’dan Uyarı!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Yılmaz, tedarik şirketlerine resmi uyarı yazısı gönderdi.

EPDK’dan Uyarı!

EPDK, elektrik tedarik şirketlerini uyardı. Tedarikçilerin kendilerine uygun olmayan bir şekilde fiyat artışı istediği yönünde şikayeti olan Organize Sanayi Bölgeleri’nin hamlesi sonuç vermiş oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Yılmaz, tedarik şirketlerine resmi uyarı yazısı gönderdi.

Elektrik tedarik şirketleri döviz kurlarını bahane göstererek, mevcut sözleşmelerdeki fiyatlardan kar elde etmediklerini savunmuş ve OSB’ler ile olan sözleşmeleri feshetmeye başlamıştı. OSB’lerden bunun üzerine elektriği devletten almıştı ancak bunun da ek yüzde 20’lik bir maliyeti oldu. EPDK, tedarikçilerin sözleşmeleri tek taraflı olarak feshetmesinin piyasadaki güveni zedeleyebileceğini ifade etti ve sözleşmelere sadık kalınması yönünde resmi uyarı yazısını firmalara iletti.EPDK Başkanı Yılmaz’ın imzasıyla yollanan yazıda, anlaşmaların tek taraflı feshedilmemesi uyarısında bulunuldu. Yazıda söz konusu anlaşmaların elektrik piyasasının temelini oluşturduğu ifade edildi. Ayrıca bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerektiği vurgulandı.

Elektrik piyasasının en önemli tüketicilerinden olan Organize Sanayi Bölgeleri, geçen ay EPDK’ya ziyaret gerçekleştirmiş ve elektrik tedarikçilerinin sözleşmelere sadık kalmadığı şikayetinde bulunmuştu. Ayrıca tedarikçi firmaların fiyat artışında sözleşmelerin feshi önerileri ile zor durumda kaldıklarını ifade etmişti.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Yılmaz, daha önce yaptığı açıklamada OSB’lerin Türkiye açısından önemine dikkat çekmiş ve şirketlerin sözleşmelere sadık kalması gerektiğini ifade etmişti.

Bilindiği gibi EPDK yaptığı düzenleme ile, ortalama 82 TL üzerinde fatura ödeyen abonelerin serbest tüketici olma hakkından faydalanmasını sağlamıştı. Limitin düşürülmesi ile birlikte serbest tüketici olma ve elektrik tedarikçisini seçme hakkına 8.4 milyon abone sahip oldu. EPDK, bu kişilerin tedarikçi firmalarla imzalayacağı anlaşmalara çok dikkat etmesi gerektiği uyarısında bulundu. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 22:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri