Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den Flaş Enflasyon Açıklaması!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dün açıklanan enflasyon oranları hakkında son dakika açıklaması yaptı.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’den Flaş Enflasyon Açıklaması!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dün açıklanan enflasyon oranları hakkında son dakika açıklaması yaptı.

Faiz Artırım Kararı Merkez Bankası’na AittirEkonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından yapılan dün açıklanan enflasyon verileri ile ilgili açıklamada bundan sonraki dönemde ilk önceliklerinin enflasyon ile mücadele etmek olacağını söyledi. Nihat Zeybekci, bazı ürünlerin zamlanmış olmasının ekonominin sürdürülebilirliğinin gereği olduğunu da belirterek faizlerde artışa gitme ile ilgili kararın tamamen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na ait olduğunu da söyledi.

Bazı Ürünlerdeki Zamlar Ekonominin Gereğidir

Ekonomi gündemine dair merak edilenlere cevaplar veren Ekonomi Bakanı Zeybekci’nin öncelikli olarak değindiği konu dün TÜİK olarak kısaltılan Türkiye İstatistik Kurumu tarafından dün açıklanan enflasyon oranları oldu. Zeybekci, bundan böyle birinci önceliklerinin enflasyon oranları ile mücadele etmek olduğunu, bir an önce arzın artmasının sağlayacak önlemleri alacaklarını, bazı ürünlerin fiyatlarının zamlanmasının ekonominin gereklerinden biri olduğunu, faiz artışı meselesine hiç değinmek istemediğini, çünkü bu konudaki kararın tamamen Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na ait olduğunu, gerekmesi halinde Merkez Bankası tarafından atılması gereken adımların mutlak suretle atılacağını da söyledi.

Ekonomi Yönetimi Değişse de Doğrular Değişmez

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 24 Haziran 2918 tarihinde Türkiye’de yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinden de bahsetti. Zeybekci, seçimlerde halkın taksir yetkisini kullandığını, cumhurbaşkanını seçtiğini, ekonomi yönetimi bundan sonraki dönemde değişecek olsa bile değişmeyecek bazı doğrular bulunduğunu, bu doğruların devlette devamlılığı sağlamak için var olduğunu ve şimdiden ön görüşebileceklerini, bundan sonraki en önceki hedeflerinin enflasyon oranlarının düşürülmesi için mücadelelerini sürdürmek ve gerekli adımları atmak, gerekli kararları almak olduğunu, ancak faiz artırımı ile ilgi konuya karışamayacağını, bunun Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kararı olacağını da belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri