Devlet Yükseltmese Bile Ferrero Fındık Fiyatını Yükseltecek

Fındık üreticisi 2017 yılı fındık fiyatlarından memnun olmadı. Devletin 11 liradan satın aldığı kabuklu fındık için 2017 fiyatlarında Ferrero etkisi yaşanacak gibi görünüyor.

Devlet Yükseltmese Bile Ferrero Fındık Fiyatını Yükseltecek

Euro kurunda yaşanan artış nedeni ile ülkemiz yabancı yatırımcılar için cazip bir ortam olmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük çikolata üreticisi Ferrero, ülkemizdeki en büyük fındık alıcısı durumunda. Firma geçtiğimiz yıllarda ekonomik sıkıntı yaşayan bazı fındık fabrikalarını da satın alarak kaliteli fındık üretiminde sahada direk yer almaya başladı. Euro kuru 5,25 seviyesinde gerçekleştiği için de firma yetkilileri kaliteli fındığa daha fazla ödeme yapmaya hazır olduklarını kaydetti. Kendileri için önemli olanın kalite olduğunun altını çizen Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso, Türkiye’nin gelecek 10-15 yıllık süreçte fındıktaki yerinin dolmayacağını ifade etti.

Ferrero Fındık Tüccarı DeğildirKonu ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ferrero Fındık Genel Müdürü Stefano Gagliasso, fındığı sadece ürünlerinde kullanmak için satın aldıklarını bunun dışında bir ticaretini yapmadıklarını söyledi. Karadeniz Bölgesinde zor durumdaki bazı fabrikaları satın alarak fındık işlemeye başlamalarının ardından piyasayı düşürecekleri korkusunun yayıldığını ifade eden Gagliasso, her zaman için kaliteye önem verdiklerini ve bu nedenle yüksek kaliteli fındığa daha fazla para ödemeye hazır olduklarını dile getirdi. Nutella ve Kinder gibi çok bilinen markalara sahip olan Ferrero açısından fındığın çok önemli bir ürün olduğunun altını çizen Gagliasso, 2013 yılında Manisa’da hizmete giren fabrikalarında hem Türkiye hem de Ortadoğu ve Kuzey Afrika pazarı için üretim yaptıklarının altını çizdi.

Türkiye’nin Fındıkta Alternatifi Yok

Fındık üretimi konusunda Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde önemli bir potansiyeli olduğunun altını çizen Gagliasso, bu konuda önümüzdeki 10-15 yıl için Türkiye’ye rakip olabilecek bir alternatifin bulunmadığını ifade etti. Türk üreticisinin fındık üretiminde kaliteyi ön plana alması gerektiğini vurgulayan yönetici, uluslararası piyasa ve Ferrero’nun kaliteli fındığa yüksek fiyat ödemeye hazır olduğunun altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2018, 10:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri