Büyükanneler Maaşına 48 Saate 30 Bin Kişi!

Torunlarına bakan büyükanneler, “büyükanne maaşına” yoğun ilgi gösterdi. İki günde 30 bin büyükanne başvuru yaptı.

Büyükanneler Maaşına 48 Saate 30 Bin Kişi!

Torunlarına bakan büyükanneler, “büyükanne maaşına” yoğun ilgi gösterdi. İki günde 30 bin büyükanne başvuru yaptı.

Hükümet tarafından hayata geçirilmesi planlanan torunlarına bakan büyükanneleri kapsayan projeye babaanne ve anneannelerin ilgisi büyük oldu. Projeye başvuran büyükannelerin sayısı sadece 2 günde 30 bine ulaştı.

Büyükanne maaşı” projesine göre torunlarına bakan anneannelere ve babaannelere maaş verilmesi öngörülüyor. Çalışma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Büyükanne maaşı aylık 425 lira olacak.Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu katıldığı programda bu projeyle ilgili açıklamalar yaptı. Proje kapsamına başvuru yapan büyükannelerin sayısının 48 saat içerisinde 30 binli rakamları bulduğunu ifade eden Bakan, torununa bakan büyükanneye verilecek maaşın 425 lira olacağını tekrarladı. Başvuru sayısını rekor olarak nitelendiren Müezzinoğlu, projenin ileride daha yaygın olarak uygulanacağına işaret etti.

Büyükanne maaşı projesi öncelikle belirlenen pilot kentlerde uygulanacak, bir yıl sonunda sonuçlar değerlendirilecek ve sonuçlara göre daha yaygın hale getirilecek. İlk etapta İzmir, İstanbul ve Antalya gibi kentleri kapsayacak. Başlangıç için bu kentlerde torunlarına bakan bin büyükanneye “Büyükanne maaşı” verilecek.

Mehmet Müezzinoğlu programda yaptığı açıklamada Türkiye genelinde altı bin beş yüz büyükannenin torununun bakımı üstlendiğini ifade etti. Maaş projesine gösterilen ilgiden memnun olduklarını söyleyen Bakan Müezzinoğlu, kadınların ekonomik özgürlüğünün önemine de değindi. Bunların yanında SGS kapsamında prim ödemesi yapan kişiler bu proje dahilinde maaş almaya hak kazandıkları taktirde, gelir testi yaptırmadan 53 liralık prim ödemesi yapabilecekler.

İş yaşamını çocuğuna bakacak güvenli biri bulamadığı için bırakan ya da bir süre ara veren annelerin bu projeyle iş hayatına en kısa süre içerisinde geri dönmesi hedefleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 07:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri