BES’de Cayma Hakkı

Otomatik katılımla BES’e dahil olanların sayısı 500 bine ulaştı.

BES’de Cayma Hakkı

Otomatik katılımla BES’e dahil olanların sayısı 500 bine ulaştı. Ancak cayma oranının yüzde 50 civarında olması, sıkı rekabet ve çalışanlarını sisteme dahil edecek şirketlerde yaşanan sorunlar gündeme geldi.Türkiye'de de, özel sektör ve kamudaki 45 yaş altı tüm çalışanların bireysel emeklilik sistemine (BES) otomatik katılımını öngören uygulama, 1 Ocak 2017 tarihinde başladı. İlk olarak bin kişiden fazla çalışanı olan özel sektör iş yerlerini kapsayan bu uygulamanın resmi sonuçları belli oldu. Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre 3 Şubat itibariyle ilk 1 ayda otomatik katılımla BES’e dahil olan kişi sayısı 496 bin 953 kişiye oldu. Ancak BES şirketlerinde, çok sayıda kişinin kapsama dahil olduğu fakat farklı sebeplerle verilerinin EGM’ye gönderilmediği ifade edildi.

3 Şubat tarihi itibariyle otomatik katımla BES’e dahil olan kişilerin toplam fon tutarı da 62 milyon 450 bin liraya oldu. Kişi başına ortalama katılım payı 125 liraya denk geldiği ifade edildi. EGM’deki resmi verilere göre, otomatik katılımla BES’e dahil olan kişi sayısının en fazla olduğu şirket 91 bin 115 kişiyle Aviva- SA Emeklilik oldu. İkinci sırada ise 73 bin 240 kişiyle Katılım Emeklilik ve üçüncü sırada 66 bin 51 kişiyle Allianz Yaşam ve Emeklilik oldu. Bu şirketleri 63 bin 159 kişiyle Garanti Emeklilik ve 61 bin 669 kişiyle Anadolu Emeklilik takip etti.

Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, cayma sorununa ilişkin değerlendirmede bulundu. Erkan, cayma hakkının yüzde 30 ila 50 arasında kullanıldığını belirterek, otomatik katılımla ilgili ön yargılı kişilerin olduğunu söyledi. Katılım Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Ayhan Sincek de, sağlıklı bir veri için mart ayının sonunu beklemek gerektiğini ancak cayma oranlarının yüksek olduğu söyledi. Ayrıca AvivaSA Emeklilik ve Hayat Üst Yöneticisi Fırat Kuruca, 2 aylık BES cayma süresi bitmediği için bu konuda değerlendirme yapmanın erken olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 07:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri