Bakan Ağbal Akaryakıtta Yeni Sistemin Detaylarını Anlattı!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, akaryakıta getirilen yeni sistem doğrultusunda, fiyatların düşmesi durumunda ÖTV üst sınırının bugünkü seviyesi hiçbir şekilde aşmayacağını belirtti. 

Bakan Ağbal Akaryakıtta Yeni Sistemin Detaylarını Anlattı!

Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarda bulunarak, Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Belirlenmesi Hakkında Karar"ına yönelik önemli değerlendirmeler gerçekleştirdi. 

Akaryakıt üstünden alınan ÖTV eşel mobil sistemine geçiş yapıldığını ve bugünkü ÖTV tutarlarının tavan olarak belirlendiğini aktaran Ağbal, yeni sistem ile birlikte vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacağını fakat yukarı giderken bugün uygulananvergi tutarlarının hiçbir şekilde aşılmayacağını bildirdi. 

Ters Orantılı Bir Şekilde Çalışacak

Yeni bir sistemin geldiğini belirten Bakan Ağbal, söz konusu sistem ile petrol fiyatlarında ve kurda oluşabilecek ddeğişimler karşısında vergi miktarlarının değişimin yönüne bağlı biçimde ters orantılı halde çalışacağını söyledi. Herhangi bir şekilde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurlarının yukarı yönelmesi halinde ve bundan dolayı akaryakıta zam yapılması gerektiği durumlarda söz konusu miktar doğrultusunda vergi indirimi yapılacağını aktaran Ağbal, sistemde bu durumun tersinin de geçerli olacağını ifade etti. 

Uygulama doğrultusunda bugün itibariyle geçerli Özel Tüketim Vergisi tutarlarının tavan olarak belirlendiğinin altını çizen Bakan Ağbal, açıklamalarında söz konusu düzenlemeye neden gerek duyulduğu hakkında da bilgiler aktardı. 

Ham petrol fiyatlarının ve döviz kurunun, jeopolitik gelişmelerden dolayı yukarı yönlü hareket izlediğini kaydeden Ağbal, jeopolitik risklerin azaldığında, petrol arzının arttığında uluslararası petrol fiyatlarının da yeniden aşağı yönlü hareket etmesini öngördüklerini söyledi. 

Sistem Tüketicinin Lehine

Maliye Bakanı Ağbal, sistem sayesinde vatandaşların, sanayicilerin ve işletmelerin akaryakıt maliyetlerinin yönetileceğini ifade ederek, eşel mobil sisteminin Bakanlar Kurulu kararı doğrultusunda kalıcı olarak getirildiğini dile getirdi. Tüketicilerin lehine olan bir tavan sistemin geçerli olduğunu söyleyen Ağbal, belirli bir koridor dahilinde sistemin işleyeceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2018, 16:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri