Acemoğlu: Bunlar Yalnızca Dedikodu

Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisinin başına getirileceği yönündeki iddialara cevap verdi.

Acemoğlu: Bunlar Yalnızca Dedikodu

Dünyanın en başarılı 10 ekonomistten biri olarak gösterilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, Türkiye ekonomisinin başına getirileceği yönündeki iddialara cevap verdi.

Acemoğlu, Nagehan Alçı tarafından ortaya sunulan iddiaya karşılık olarak kimsenin kendisi ile iletişime geçmediğini, bunların yalnızca birer dedikodudan başka bir şey olmadığını ifade etti.

Kimse Benimle Temas Kurmadı

Konuya ilişkin açıklamalarını Cumhuriyet gazetesine yapan MIT İktisat Profesörü Daron Acemoğlu, konuya yönelik olarak kimsenin kendisi ile iletişime geçmediğini belirtti.

Türkiye ekonomisine ilişkin açıklamalarda da bulunan Acemoğlu, hükümetin ekonomi politikalarına daha eleştirel bir gözle bakmasının faydası olacağını bildirdi.Yapısal problemleri çözmek adına kısa vadeli politikalar yerine orta ve uzun vadeli politikalara odaklanılması gerektiğini vurgulayan ünlü ekonomist, orta ve uzun vadeli politikalara odaklanılmadığı müddetçe ekonominin geleceğini karanlık gördüğünü dile getirdi.

Belirsizlik Sona Ererse Çözülür              

Türkiye ekonomisinde bir tek yapısal problemler olmadığını söyleyen Acemoğlu, siyasi ve yargı ile ilgili sorunlara da dikkat çekti.

Siyasi ve yargı alanında yaşanan problemlerin belirsizlikten kaynaklandığını savunan Profesör Acemoğlu, belirsizliğin ortadan kaldırılması takdirinde Türkiye ekonomisindeki sorunların da ortadan kaldırılabileceğini fakat bu durumun beklenen kadar kolay olmayacağını bildirdi.

Türkiye Ekonomisi İyileşmeyecek

Profesör Daron Acemoğlu, seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasına rağmen Türkiye ekonomisindeki yapısal problemler sebebi ile iyileşme yaşanabileceğini düşünmediğini ifade etti.

Yapısal problemleri yüksek enflasyon, düşük yatırım oranları ve doların değer kazanması olarak yorumlayan Acemoğlu, bu problemlerin seçim belirsizliği ile ilgili olmadığını belirtti. Son 10 yıldır Türkiye’nin ekonomik büyümesinde kredilerin ve gayrimenkul sektörünün körüklendiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 09:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri