ABD ile AB Bir Araya Gelecek

Son zamanlarda oldukça gündemde olan “ABD, DTÖ’den çekiliyor” haberlerine yönelik olarak açıklamalarda da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı.

ABD ile AB Bir Araya Gelecek

Hollanda Başbakanı Mart Rutte ile görüşme yapan ve bu görüşmesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayarak bir basın açıklamasında bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ), ABD’ye uygun şekilde davranması konusunda konuşulduğunu bildirdi.

Mart Rutte ile görüşmesinin ardından ABD ile Avrupa Birliği’nin (AB) yakın zamanda bir araya geleceğini de belirten Trump, DTÖ’nün ABD’ye uygun şekilde davranmaması sonucu olarak ABD’nin bir şeyler yapabileceğini ifade etti.

DTÖ’den Çekilmeyeceğiz

Son zamanlarda oldukça gündemde olan “ABD, DTÖ’den çekiliyor” haberlerine yönelik olarak açıklamalarda da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, böyle bir durumun söz konusu olmadığını, ABD’nin DTÖ’den çekilmeyi planlamadığını ve bu çeşit ortaya çıkan haberlerin yalandan ibaret olduğunu dile getirdi.

Lakin tüm bunlara rağmen DTÖ’nün, ABD’ye yönelik davranışlarını değiştirmesi gerektiğini de bildiren Trump, DTÖ’nün ABD’ye oldukça kötü bir şekilde davrandığını vurguladı.Bu durumun değişeceğinden umutlu olduğunu söyleyen Trump, şuan için ABD’nin, Dünya Ticaret Örgütü’nden çıkması konusunda bir şey planlamadıklarını önemle vurguladı.

AB ve ABD Ticaret İçin Bir Araya Gelecek

Avrupa Birliği ile yakın bir zaman içerisinde bir araya geleceklerini açıklayan ABD Başkanı Donald Trump, ABD ve AB arasında bir yol bulunup bulunulmayacağını görmek istediğini ifade etti.

Trump tarafından alınan ve ticaret savaşlarını tetikleyen uygulamalardan sonra AB Komisyonu, ABD Ticaret Bakanlığı’na mektup göndermişti.

Basına da yansıyan ve sızdırılan mektup içerisinde, ABD tarafından araba ve yedek parçalara dair ek gümrük vergisinin gereksiz olduğu belirtilmiş ve ekonomik alanda anlamsız olduğu bildirilmişti.

ABD, Avrupa arabaları ve parçaları için yüzde 25 oranında ek gümrük vergisi uygulama kararı almış ve bu kararın ardından 294 milyar dolara ulaşan karşı tedbirler alınabileceği AB Komisyonu tarafından açıklanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri