VİOP Güne Yükselişle Başladı

ViOP, BIST 30 Endeksi'ne dayalı kontrat güne, başlarken yaklaşık yüzde 0.4 yükseliş kaydetti.

VİOP Güne Yükselişle Başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında yani ViOP’ta, BIST 30 Endeksi'ne dayalı kontrat güne, başlarken yaklaşık yüzde 0.4 yükseliş kaydetti. Analistler, teknik açıdan endeks kontratının direnç konumunu 109.600 olarak ve destek konumunu 108.000 seviyesi olarak ifade etti. ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’in bugün yapacağı konuşmanın piyasaları hareketlendireceği ifade ediliyor.

Şubat vadeli endeks kontratı, açılışta en yüksek 109.650 puanı gördükten sonra önceki kapanışın 350 puan üzeri olan 109.450 seviyesinde dengelendi. Dün itibariyle pozitif bir seyir izleyen endeks kontratı, dün günü kapatırken yüzde 1.21 artış göstermiş ve günü 109.100 puan seviyesinden tamamlamıştı.Analistler piyasada bugün için haraketlilik beklerken, bunun sebebinin olarak hem yurt içinden hem de yurt dışından kaynaklandığını ifade ediyor. Analistlere göre, bugün yurt içindeki cari işlemler dengesi yoğun veri trafiğinin yaşanmasına sebep olacağını söylerken yurt dışında ise, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in konuşması ve Euro Bölgesi büyümesi gibi konuların yoğun bir şekilde takip edileceğini bildirdi.

Analistler, endeks kontratında açık pozisyon sayısının rekor seviyelere ulaştığına dikkat çekerken, teknik açıdan endeks kontratının direnç konumunu 109.600 olarak ve destek konumunu 108.000 seviyesi olarak ifade ettiler.

Piyasalarda özellikle ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’in ABD Kongresinde yapacağı konuşma merak ediyor. Janet Yellen’in, faiz artırımına ilişkin vereceği ipuçları piyasalarda haraketlilik yaşanmasına sebep olacak. Ayrıca  Trump'tan piyasalardaki hakimiyetin geri alınma ihtimali de analistler tarafından, piyasayı etkileyici yönünde yorumlanıyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri