Türkiye Hakkında Korkutan Rapor

Morgan Stanley Türkiye hakkında korkutan bir yorumda bulundu.

Türkiye Hakkında Korkutan Rapor

Morgan Stanley Türkiye hakkında korkutan bir yorumda bulundu.

Gün içerisinde Türkiye ekonomisinin 2017 yılında gidişatına değinen bir yorumda bulunuldu. Amerika’nın önde gelen bankaları arasında yer alan Morgan Stanley, yapmış olduğu yorumda 2017 yılında Türkiye’nin cari açık oranının çok daha fazla büyüyeceğini beklediğini açıkladı. 33 milyar dolara yakın olan Türk cari açığının 2017 yılında 7 milyar daha büyüyerek 40 milyara ulaşacağı görüşüne sahip olan Stanley, Türkiye’nin bu konuda mutlaka dikkatli olması gerektiğini de yorumlarına ekledi.2016 yılında Türkiye’nin sahip olduğu cari açık hakkında bir rapor açıklayan Morgan Stanley isimli banka kuruluşu cari açığın geçtiğimiz sene 1,5 milyar oranında arttığını söyledi. 2016 yılında ekonomik olarak son derece zor bir sene geçirmiş olan Türkiye’nin ise 2017 yılında çok daha fazla cari açığa sahip olacağı düşüncesine sahip.

2016 yılında Türkiye’nin önemli ölçüde enerji ithalatı bulunduğunu, bu sebepten ötürü açığın 24 milyara indiğin, söyleyen banka, 2017 yılında bu şekilde herhangi bir düşüşün yaşanmasını beklemediğini söyledi.

Özellikle önümüzdeki günler için Türkiye’nin son derece dikkatli olması gerektiğini vurgulayan banka, 2016 yılının 2015 yılına göre daha dengeli geçmiş bir yıl olduğuna da değindi. Morgan Stanley’in bu açıklamasından sonra da doların ülkemiz içerisindeki durumu ve ardından bu durumla ilgili ne yapılması gerektiği ile ilgili ekonomi uzmanlarından yorumlar bekleniyor. Morgan Stanley’in yapmış olduğu açıklamalara göre Türkiye için 2016 yılının özellikle son 6 ayının dehşet vereceğini de ifade etti. Morgan Stanley’in açıklamalarına göre 2017 yılında enerji fiyatları sebebi ile cari açığın düşmesi mümkün değil.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri