Petrol Kazancı Durdu

ABD'de özel sektörün açıkladığı stok verisi petrol fiyatlarını etkiledi.

Petrol Kazancı Durdu

ABD'de özel sektörün açıkladığı stok verisi petrol fiyatlarını etkiledi.

Açıklanan verilerde, ham petrol stoklarının artmasının ve zaten yüksek olan toplam stokları daha da artırmasının ardından petrol fiyatları, kazançlarını varil başına 53 dolar civarında dengeledi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yüzde 0.4 düşerken, Salı günkü yüzde 0.5'lik kazancının önemli bir kısmını geri vermiş oldu. Sektörün fon sağladığı Amerikan Petrol Enstitüsü'nün açıkladığı verilere göre, petrol stokları geçen hafta 9.94 milyon varillik bir artış gösterdi. Ayrıca çarşamba günü açıklanması beklenen resmi stok verilerinin de artması ve böylece yükselişini altıncı haftaya taşıması bekleniyor. Sektör danışmanlık şirketi IHS Markit Ltd.'nin Başkan Yardımcısı Daniel Yergin, Petrol fiyatlarının bu yıl 50 dolar ile 60 dolar arasında bir dalgalanma yaşayacağı değerlendirmesinde bulundu.Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) ve diğer 11 üretici ülkenin 1 Ocak tarihinden itibaren üretimi kısmaya başlaması petrol fiyatlarını etkilemiş ve fiyatlar varil başına 50 doların üzerinde seyretmişti. OPEC, Pazartesi günü açıklanan raporuna göre, Suudi Arabistan OPEC'e üretiminde son sekiz yılın en büyük kısıntısının yaşandığı ifade edildi. Goldman Sachs Group Inc., piyasanın bu yılın ilk yarısında açık duruma geleceği değerlendirmesinde bulundu.

Melbourne'de IG Ltd. baş piyasa stratejisti Chris Weston, petrol piyasasında güç mücadelesinin yaşandığını söyledi. Weston, OPEC ve diğer üreticilerin kısıntıları söz konusu olmasaydı fiyatların önemli ölçüde düşebileceğini ifade etti. Weston ayrıca, yükselen ABD stokları ve artan aktif petrol sondaj kuyu sayısının fiyatların yeniden 56 dolara çıkmasını engellediğini belirtti.

Mart vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 23 sent düşüşle varil başına 52.97 dolara düştü. Ayrıca Hong Kong saati ile 09:29'da 52.99 dolara geldi. Kontrat, Salı günü 27 sent yükselerek 53.20 dolardan tamamladı.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 20 sent düştü ve varil başına 55.77 dolar seviyesine geriledi. Kontrat Salı günü 38 sent artarak 55.97 dolardan kapandı. Küresel gösterge Brent petrolü Nisan vadeli WTI'a kıyasla 2.29 dolar primli seyir gösterdi. 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 06:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri