Dünya Genelinde Hisse Senetleri Değer Kaybederken Türk Lirası Yükselişe Geçti

Küresel piyasalarda hisse senetleri ticaret endişesiyle değer kaybederken, yurt içinde Türk Lirası Erdoğan'ın seçimleri kazanmasının ardından yükselişe geçti.

Dünya Genelinde Hisse Senetleri Değer Kaybederken Türk Lirası Yükselişe Geçti

Asya’da işlem görmekte olan hisse senetleri, ABD ile Çin’in dış ticaret gerginliğinin devam etmesiyle ABD endeks vadeli kontratlarıyla beraber geriledi. Japon yeni ise yükseldi. Türk Lirası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın haftasonu gerçekleştirilen seçimleri kazanmasıyla değer kazandı.

Vadeli kontratlar, Donald Trump yönetiminin Çin yatırımlarına yeni engeller koymasına yönelik haberlerle geriledi. Hisse senetleri satışları Tokyo ve Hong Kong borsalarının öncülüğünde artış gösterdi. Çin ekonomisinin durgunluğa giren ekonomiyi canlandırmak için bankacılık sisteminde 100 milyarın üzerinde paranın serbest hale getirileceğini belirten açıklamalarla, Çin hisse senetleri ve para birimi geriledi.

Piyasaları zorlayan ve gelişen piyasalardan para çıkışına sebep olan dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin arasındaki ticaret gerilimi, yatırımcılar tarafından takip edilecek. Çin Merkez Bankası (PBOC)’un bazı bankaların zorunlu karşılık oranını düşürmeye yönelik aldığı karar, Çin mallarına getirilen ABD gümrük vergilerinin uygulanma tarihinden önce 5 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

Hisse Senetleri ve Tahvillere İlişkin Son Gelişmeler

- Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Salı günü Berlin'de koalisyon hükümetinin liderleriyle mülteci politikası ve Euro Bölgesi reformlarına ilişkin özel görüşmeler sağlayacak.

- Yeni Zelanda ve Endonezya merkez bankaları para politikalarını bildirecek.

- ABD'de Cuma günü açıklanacak Mayıs ayına yönelik kişisel harcamalar verilerinin arka arkaya üçüncü ayda da artacağı öngörülüyor.- Çin'de Cumartesi günü imalat ve imalat dışı satın alma yöneticileri endeksi (PMI) verileri açıklanacak.

- Avustralya 10 sene vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 puan gerileyerek yüzde 2.63 seviyesine indi.

- Almanya 10 sene vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 baz puan gerileyerek yüzde 0.32’ye indi.

- Japonya Topix Endeksi, yüzde 1 gerileyerek iki ay içindeki en düşük seviyesine indi.

- İngiltere'de FTSE 100 endeks vadelileri, Londra saatiyle 07.00 sularında yüzde 0.5 düştü.

- Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.3 oranında, Güney Kore’nin Kospi Endeksi ise yüzde 0.1 oranında değer kaybetti.

- Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.5 değer kaybetti.

- Hong Kong Hang Seng Endeksi yüzde 1 gerilerken, Çin'in Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.5 geriledi.

- ABD 10 sene vadeli hazine tahvillerinin faizi 2 puan gerileyerek yüzde 2.88 seviyesine indi.

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2018, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri