Brent Petrolde Yatay Seyir

Brent petrolde varil fiyatı yeni haftaya yatay bir seyir izleyerek 56 dolardan işlem görerek başladı.

Brent Petrolde Yatay Seyir

Brent petrolde varil fiyatı yeni haftaya yatay bir seyir izleyerek 56 dolardan işlem görerek başladı.

Geçtiğimiz hafta Brent petrol varil fiyatı kayıplarla ilerleyen Brent petrol bu haftanın ilk gününde geçen haftadaki kayıpları telafi ederek işlem gördü. Geçtiğimiz hafta varil petrol fiyatı ABD Enerji Enformasyon İdaresi tarafından 2017 yılına ait ön gördüğü tahminleri yükselterek revize etmesinden etkilenmişti.ABD Enerji Enformasyon İdaresi bu raporda küresel bazda petrol ile petrol ürünlerindeki yükselmenin daha çok olması beklentisinde olduklarını, bu nedenle de 2017 petrol fiyatları konusuna dair yükselterek revize ettiklerini bildirmişti.

Yeni haftanın ilk iş gününe yatay bir seyir izleyerek başlayan Brent petrolün varil fiyatı saat 11:40 civarında 56.5 dolar olarak işlem gördü. Aynı saatlerde Batı Teksas ham petrolün varil fiyatı ise 53.6 dolardan alıcı buluyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin geçen hafta yayınladığı raporla birlikte yükseliş kaydetmeye başlayan varil petrol fiyatı haftalık olarak bakıldığında geçen haftanın genelinde yüzde 0.2 oranında değer kaybetmişti. Brent petrol varil fiyatı geçtiğimiz haftayı 56.7 dolardan bitirmişti.

Ekonomi uzmanları ve analistleri kısa adı FED olan Amerika Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’in bu hafta 14 – 15 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek olan kongrede sunumlar yapacağını hatırlatarak, bundan Brent petrol fiyatlarının etkileneceğini beklediklerini söylüyorlar.  Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın yapacağı açıklamalar ve izleyeceği yolun da petrol fiyatlarının seyrini değiştirmesinde önemli bir etmen olarak görüyorlar. Uzmanlar petrol varil fiyatı için 56 doların destek, 57.6 doların ise direnç konumunda olduğu konusunda hem fikirler. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri