Türk Lirası Değer Kazanacak

Fuat Erbil, Türk lirasının değer kazanacağını söyledi.

Türk Lirası Değer Kazanacak

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil,  iç ve dış dinamiklerin iki üç ay içerisinde netlik kazanmasıyla dolar kurunun sabitleneceğini olacağını belirtti. Erbil, Türk lirasının değer kazanacağını söyledi.

Merkez Bankası’nın en önemli gösterge aracının ortalama fonlama maliyeti olduğunu ifade eden Erbil, enflasyon seviyesi dikkate alındığında ortalama fonlama maliyetinde gevşeme beklemenin yanıltıcı olacağını söyledi. Erbil, yakın vadede ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin düşmeyeceği iddiasında bulundu. Erbil, 1-2 aylık süreçte enflasyonun artma ihtimali olan bir ortamda TL’nin bollaşmasını beklemenin pek mantıklı olmayacağını söyledi. Fuat Erbil, 2017'de enflasyon dinamikleri anlamında gıda fiyatlarının takip edileceğini ve enerji fiyatlarının da geçen yıla kıyasla yüksek seyretmesinden ötürü enflasyonun baskı altında olacağına dikkat çekti.Erbil 2016 gerçekleşmeleri ve 2017 beklentilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede bulundu. 2016 yılında bankacılık sektörü olarak sermaye anlamında rahat olduklarını belirten Erbil, 2017 yılında da büyüyeceklerini ifade etti. Bankacılık olarak büyümenin bir sınırı olduğunu belirten Erbil, 1 liraya 8 liralık kredi verebildiklerini ve bunu 10-12 lira yapamadıklarını söyledi.

2016’yı verimlilik ve doğru sermaye yönetimiyle, yılbaşında koydukları hedefin üzerinde bir büyüme ile tamamladıklarını söyleyen Erbil, yeni yıla kredi büyümesi anlamında beklentilerinin üzerinde gelişen bir konjonktürle başladıklarını, sektörün de bu yıla yavaş başlamadığını ifade etti.

Garanti Bankası Genel Müdürü Erbil, bankaların yurtdışından borçlanmalarına iki yönden bakılması gerektiğini söyledi. Dünyada faiz oranlarının artmasıyla likiditeden ziyade maliyetlerde bir yükseliş yaşandığını ve diğer taraftan da ekonomik risk primi nedeniyle maliyetlerde bir miktar genişleme görüleceğini söyleyen Erbil, tüm bunların yurt dışından borçlanmada maliyetleri yukarı çektiğini ifade etti.

Erbil, geçen yıl yüzde 15 olan kredi büyümesi hedeflerinin yüzde 18 olarak gerçekleştiğini söyledi. Bu yıl da büyüme hedeflerinin yüzde 15 olduğunu, ilk işaretlerin ise yılı bunun üzerinde bir büyüme ile kapatma olasılığının yüksek olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 21:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri