Türk Eximbank Belirlenen Ülke Limitleri Listesini Açıkladı!

Türk Eximbank’ın yabancı ülkelere ilişkin nakdi ve gayrinakdi resmi destekli ihracat kredileri “2018 Yılı Programı”nda belirlenen ülke limitleri listesi kabul edildi.

Türk Eximbank Belirlenen Ülke Limitleri Listesini Açıkladı!

Türk Eximbank’ın yabancı ülkelere ilişkin nakdi ve gayrinakdi resmi destekli ihracat kredileri, 2 sene ve daha uzun vadeli sigorta işlemlerine yönelik “2018 Yılı Programı”nda belirlenen ülke limitleri listesi kabul edildi. Ermenistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile Kuzey Kore onaylanan ülkeler arasında bulunmuyor.

Bu kapsamda;

-0 ve 2. Grup OECD ülkeleri için en yüksek ülke limiti 1 milyar dolar, grup limiti 2 milyar dolar,

- 3. Grup OECD ülkeleri için en yüksek ülke limiti 750 milyon dolar, grup limiti 2 milyar dolar,

- 4. Grup OECD ülkeleri için en yüksek ülke limiti 500 milyon dolar, grup limiti 2 milyar dolar,- 5. Grup OECD ülkeleri için en yüksek ülke limiti 450 milyon dolar, grup limiti 2 milyar dolar,

-6. Grup OECD ülkeleri en üst ülke limiti 400 milyon dolar, grup limiti 1 milyar 750 milyon dolar ve

- 7. Grup OECD ülkeleri için en üst ülke limiti 350 milyon dolar, grup limiti 1 milyar 500 milyon dolar olarak belirlendi.

Bu sayede, grup limiti toplamı 11 milyar 250 milyon dolar seviyesine ulaştı. Bir ülke ve grupta alınabilecek en üst risk tutarı geçilmeyecek şekilde yeni nakdi ve gayrinakdi kredi ile sigorta tahsisi yapılabilecek. Bir ülkenin grubunun değişmesi halinde, bu ülke hangi gruba girdiyse ülke limitleri ona göre değişiklik gösterecek.

OECD Ülkeleri Ve Euro Bölgesi Ülkeleri 0. Grup Sayılacak

Ermenistan, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Kuzey Kore ülke limitleri kapsamında bırakılırken, OECD’nin internet sitesinde açıkladığı “Ülke Risk Sınıflandırması”na göre belirli bir risk sınıflamasına tabi tutulmamış ülkelerden yüksek gelirli OECD ülkeleri, diğer yüksek gelirli Euro Bölgesi ülkeleri ile euro kullanan mikro devletler 0. grup, diğerleri ise 7. grup ülke limiti kapsamına alınacak.

Bölgesel ve çok uluslu kalkınma bankaları, iki ve daha fazla ülkede bağlı ortaklık veya iştirak bankası olan banka grupları ya da holdingler ile diğer ihracat kredi kuruluşlarına açılacak krediler, belirlenen ülke limitlerinden bağımsız tutulacak. Bu kuruluşlara açılacak kredilerin toplam limiti 1.5 milyar doları geçmeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri