Türk Bankalar Tarım Sektörüne 93 Milyar Lira Kredi Kullandırdı

Bankacılık sektörünün tarım alanında kullandırdığı krediler, Nisan ayı itibarıyla 93 milyar 560 liraya ulaştı.

Türk Bankalar Tarım Sektörüne 93 Milyar Lira Kredi Kullandırdı

Türk bankacılık sektörünün tarım alanında kullandırdığı kredi tutarı, Nisan ayı itibarıyla 100 milyar liraya yaklaştı. Bankacılık sektörü, çoğu alanda stratejik öneme sahip olan tarım alanına finansman sağlamaya devam ediyor. Özellikle tarım bankacılığı konseptiyle çiftçilere özel kampanyalar ve kredi fırsatı tanıyan bankalar, tarım sektörünün ihtiyaçlarını vatandaşların sezonluk gelirlerine göre farklı bankacılık ürünleriyle karşılıyor.

Bankalar üreticilerin mazot, gübre, zirai ilaç, tohum, fide, yem ve ekipman ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için ön ödemesiz, hasat zamanında ödemeli ve esnek ödemeli kredi seçenekleri sunuyor. Buna ek olarak bankalar, tarım sektörüne anlaşmalı üye iş yerlerinden alımlar için özel kredi kartı da veriyor.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nın elde ettiği veriler kapsamında, Türk bankacılık sektörünün tarım alanında kullandırdığı kredi tutarı 2017 Aralık ayında 86 milyar 197 milyon lira seviyesindeyken, 2018 Nisan ayı itibarıyla 93 milyar 560 milyon liraya yükseldi. Bu sayede tarım sektörünün kullandığı kredi tutarı 4 aylık dönemde 7 milyar 363 milyon lira arttı.

Kullandırılan tarım kredilerinin tutarı, Nisan ayında 2017 sene sonuna kıyasla yüzde 8.5 oranında arttı. Tarım sektörüne kullandırılan 93.6 milyar liralık kredi tutarının 24 milyar 263 milyon liralık bölümü kısa vadeli, 66 milyar 576 milyon liralık bölümü orta ve uzun vadeli, 2 milyar 721 milyon liralık bölümü ise takipteki kredilerden oluşmaktaydı.

Balıkçılık Sektörüne Kullandırılan Krediler 2.1 Milyar Liraya Ulaştı

Balıkçılık sektörüne kullandırılan kredi tutarı, 2017 Aralık ayında 2 milyar 31 milyon lira seviyesindeyken, Nisan ayı itibarıyla bu tutar 2 milyar 161 milyon liraya ulaştı. Yılbaşından bugüne geçen 4 aylık süreçte balıkçılık sektörüne kullandırılan kredi tutarı 130 milyon lira artış gösterdi. Balıkçılık sektörüne kullandırılan kredi tutarının 808 milyon liralık bölümü kısa vadeli, 1 milyar 284 milyon liralık bölümü orta ve uzun vadeli, 69 milyon liralık bölümü ise takipteki kredilerden oluşmaktaydı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri