Merkez Bankası’nın Rezerv Varlıkları 107 Milyar Dolara Geriledi!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları, Mayıs ayı itibarıyla yüzde 4.2 oranında gerileyerek 107.3 milyar dolar seviyesine indi.

Merkez Bankası’nın Rezerv Varlıkları 107 Milyar Dolara Geriledi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nin resmi rezerv varlıkları, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4.2 oranında gerileyerek 107.3 milyar dolar seviyesine indi. TCMB 2018 Mayıs ayına yönelik "Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi" verilerini açıkladı. Bu veriler kapsamında, TCMB'nin resmi rezerv varlıkları Mayıs'ta Nisan ayına kıyasla yüzde 4.2 düşüşle 107.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu süreçte rezerv varlıkların alt kalemleri incelendiğinde; döviz varlıkları bir önceki aya kıyasla yüzde 4.7 oranında gerileyerek 81.3 milyar dolara, altın cinsi rezerv varlıkları yüzde 2.4 oranında gerileyerek 24.5 milyar dolara indi.

Merkez'in Döviz Cinsi Yükümlülükleri Yüzde 1.8 AzaldıVadesi 1 sene ya da daha az olan Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz yükümlülükleri (Döviz Kredileri, Menkul Kıymetler, Kredi Mektuplu Döviz Tevdiat Hesapları- KMDTH), Mayıs ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1.8 oranında gerileyerek 10.8 milyar dolar seviyesine düştü. Döviz yükümlülüklerinin 6.6 milyar dolarlık bölümü anapara, 4.2 milyar dolarlık bölümü faizlerden oluşmaktaydı. Bu anapara ve faiz yükümlülüklerinin 1 milyar dolarlık bölümü bir ay, 800 milyon dolarlık bölümü 2 ila 3 ay ve 9 milyar dolarlık bölümü 4 ila 12 ay içinde geri ödenecek.

Şarta bağlı döviz yükümlülükleri, 1 sene içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ve diğer yükümlülüklerden oluşmaktaydı. Döviz yükümlülükleri, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 4.1 oranında gerileyerek 62.4 milyar dolar seviyesine indi. Diğer yükümlülükler, bankacılık sektörünün döviz ve altın cinsi zorunlu karşılıkları ve akreditifler olarak değerlendirildi.

TCMB'nin elde ettiği veriler kapsamında, Türkiye'nin net uluslararası rezervleri 22 Haziran ile biten işlem haftasında 30.7 milyar dolara ulaştı. TCMB verilerine göre, net yabancı varlıklar bir önceki hafta 133.3 milyar lira iken, 22 Haziran haftasında 151.8 milyar liraya yükseldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri