JP Morgan’dan 3 Türkiye Senaryosu!

Olası üç senaryoyu avantaj ve dezavantajlar ile birlikte değerlendiren ünlü yatırım bankası, Türkiye’de yaşanacak olan genel seçimlerin beklenenden daha sıkı geçeceğini ifade etti.

JP Morgan’dan 3 Türkiye Senaryosu!

Ekonomi gündeminin damgasını vuran 24 Haziran erken genel seçimleri, yabancı yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye’ye özel raporlar hazırlanır ve yorumlar yapılırken, Amerikan yatırım bankası JP Morgan, konuya yönelik olarak olası üç senaryoyu içinde barındıran bir rapor hazırlayarak dikkatleri üzerine çekti.

Olası üç senaryoyu avantaj ve dezavantajlar ile birlikte değerlendiren ünlü yatırım bankası, Türkiye’de yaşanacak olan genel seçimlerin beklenenden daha sıkı geçeceğini ifade etti.

Sonuçları Tahmin Etmek Zor

Ünlü yatırım bankası JP Morgan tarafından Türkiye’deki genel seçimler hakkında yazılan raporun başlığı “Parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimleri beklendiğinden daha sıkı geçecek” olarak yer aldı.Seçimlerin sonuçlarını tahmin etmenin ne kadar zor olduğunu da belirten JP Morgan tarafından yapılan ana senaryo AK Parti'ye ve MHP ittifakının parlamentoda çoğunlukta olması ve Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri kazanması yönünde oldu.

Fakat bu ittifakın çoğunluğu kaybetmesi ihtimalinin de bulunduğu belirtildi.

Senaryo 1: Merkez Bankası Üzerinde Baskı Devam Edecek

Cumhur İttifakı’nın parlamentoda çoğunlukta olması ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri kazanması ihtimalinde, politikalar cephesinde ve siyası açıdan süreklilik kazanılacak. Merkez Bankası üzerinde bu durum baskı oluşmasına ve oluşan bu baskının sürmesine, iktidarın tek elde yoğunlaşmasına sebep olacak.

Senaryo 2: Siyasi Açmaz ve Tekrardan Seçim Yapmak

AK Parti ve MHP ittifakının parlamentoda çoğunluğu kaybetmesi takdirinde farklılıkların birlikte barınması, daha güçlü bir güçler ayrılığı, Merkez Bankası gibi kurumların daha özgür olması anlamına geleceği belirtildi. Fakat bu tip olası bir senaryonun sonucunda siyasi açmazların yaşanacağı ve ortaya tekrardan yapılacak yeni seçimlerin çıkacağını belirtti.

Senaryo 3: Belirsiz Ama Yeni Bir Başlangıç

Son senaryo olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri kaybetmesi ve AKP-MHP iktidarının çoğunluğu kaybetmesi ortaya atıldı. Bu durumda üçüncü senaryoyu belirsiz ama yeni bir başlangıç olarak yorumlayan JP Morgan, muhalefetin ekonomi politikalarının net olmamasının belirsizlikler yaratacağını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 09:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri