Gözler FED Tutanaklarına Döndü

FED) tarafından Perşembe günü 12-13 Haziran tarihlerinde yapılan toplantı tutanakları olarak açıklanacak.

Gözler FED Tutanaklarına Döndü

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından Perşembe günü yayınlanacak olan Haziran ayına ait toplantı tutanakları, merakla bekleniyor. Faiz artışına ve faiz artış sınırlarına yönelik olarak ipuçlarının bulunacağı tutanaklar, 12-13 Haziran tarihlerinde yapılan toplantı tutanakları olarak açıklanacak.

ABD’de faizlerin sıkılama döngüsü içerisinde olması ve bu döngünün yükselebileceği seviyeye yönelik ilişkin tartışmaların daha belirgin bir hale gelmesi isteniyor. Dolayısı ile faiz artışlarına yönelik alınan kararın geçerli sebepleri için toplantı tutanaklarının açıklanması bekleniyor.

12-13 Haziran Toplantı Tutanakları

Perşembe günü FED tarafından yayınlanacak olan toplantı tutanakları, FED tarafından gerçekleştirilen 12 ile 13 Haziran tarihlerini kapsayan toplantı tutanakları olacak.Tutanaklar içerisinde ABD’nin önemli ticaret ortakları ile olan sürtüşmelerinden, doların daha güçlü bir hale getirilmesinden ve yatay bir seyir izleyen tahvil getiri eğrisinin beraberinde getirmiş olduğu risklerden de bahsediliyor.

Söz konusu olan risklerin, faiz artışlarının hızlanmasına yönelik beklentileri aşağı çektiği de düşünülüyor.

Washington Saati ile 14:00’da

FED tarafından yayınlanacak olan toplantı tutanakları Perşembe günü, Washington saati ile 14:00’da açıklanacak.

FED Başkanı Jerome Powell, Haziran ayı toplantısı sonrasında basın açıklaması yapmış ve politikala yapıcılarının faizlerin ekonomi üzerinde nötr bir etkisi yaratması sebebi ile seviyeyi tam olarak hesaplama fikrini dair eleştirilerini dile getirmişti.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 2018 yılı içerisinde gerçekleştireceği faiz artışları için medyan tahminini üçten dörde çıkartan Powell, nötr faiz oranı tahmini olarak ise yüzde 2,9 oranını ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2018, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri