Yellen Sonrası Dolarda Son Durum

FED Başkanı Janet Yellen’in faiz artırımı açıklamalarından sonra dolarda son durum ne?

Yellen Sonrası Dolarda Son Durum

FED Başkanı Janet Yellen’in faiz artırımı açıklamalarından sonra dolarda son durum ne?

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen’den yapması beklenen açıklama sonunda geldi. Janet Yellen faiz artırımı konusunun geciktirilmemesi gerektiğini söyledi. Bu açıklamadan sonra Amerikan Doları yükselmeye başladı. Geçtiğimiz haftadan beri oldukça dalgalı bir seyir izleyen dolar bu hafta başında da bu seyri devam ettirerek inişli çıkışlı halini sürdürmüştü. Ancak Yellen’in beklenen faiz artırımı açıklamalarından sonra dolar bugün küresel piyasalarda gözle görülür bir yükseliş kaydederek işlem görmeye başladı.

Küresel piyasalardaki bu sabah yapılan ilk işlemlerde dolar, Türk lirası karşısında 3.6520 olarak işlem görüyor. Dün dolar serbest piyasada 3.6484 liradan işlem görmüştü. Sabah saatleri olmasına rağmen dolardaki bu çıkış Yellen’in konuşmasına bağlanıyor.Euro Türk lirası bazında 3.8638 liradan işlem görürken, dolar karşısında ise 1.0577 olarak işlemde.

Brent petrolün varil fiyatı dünkü işlemlerine göre yüzde 0.29 düştü ve 55.63 dolardan güne başladı.

Ons altının fiyatı ise, yüzde 0.14 oranında bir düşüşle 1.225 dolardan işlem görmeye başladı.

Dünyanın gelişmekte olan para birimlerinde dün görülen değer kazanımı ve TCBM’nin para piyasalarındaki sağlam duruşunu sürdürmesi ile dolarda Türk lirası karşısında son 5 haftanın en düşük rakamına ulaşılarak 3.64 seviyeleri görüldü. Dün sabah saatlerinde 3.66 lira olan dolar, günü 3.64 lira civarında kapatmıştı.

Bankacıların görüşü ise küresel piyasalardaki gelişmeler ve Merkez Bankası’nın son zamanlarda izlediği politikaların Türk lirasına değer kattığı yönünde. Tüm piyasaların FED’e odaklandığı son dönemde ülke içinden dövize ciddi talep gelirken, yabancı girişlerinin gelen bu talebi karşılayabileceği yönünde fikir bildiriyorlar.

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 06:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri