Dolar Zirveyi Gördü

ABD Başkanı Donald Trump'ın önemli bir vergi planı vaadini açıklamasından sonra dolar, yen karşısında iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar Zirveyi Gördü

ABD Başkanı Donald Trump'ın önemli bir vergi planı vaadini açıklamasından sonra dolar, yen karşısında iki haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Dolar/yen paritesi 0.6 yükselişle 113.89 seviyesini gördü.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’nin 2 günlük ABD ziyareti esnasında, Donald Trump'ın Japonya'nın kur politikasına eleştiride bulunmasının etkileri merak edilirken, Trump'ın önemli olarak açıkladığı vergi planı ile birlikte dolar, yen karşısında son iki haftanın zirvesini görmüş oldu.ABD ve Japonya liderlerinin para politikası, ortak projeler ve ticaret konularında görüşmeleri yardımcılarına bıraktıktan sonra dolar, 10’lar gurubunun paraları karşısında güçlendi. Ayrıca ABD hazine tahvil faiz oranı yukarı doğru bir eğilim gösterdi. Asya'da bulunan bir trader de, hafta sonu gerçekleşen görüşmenin ardından yaşanan iyimserliklerin ve kaldıraçlı hesaplardan gelen alımların doların yen karşısında güçlenmesi sonucunu doğurduğunu ifade etti.

Tokyo’da FPG Securities Co.’nun CEO'su Koji Fukaya, piyasada dikkatlerin Trump'ın maliye politikasında olduğunu söyledi. Fukaya, doların 115 yen seviyesini görebileceğini fakat 118 seviyesini test edebilmesi için yeterli ivmesinin olmadığını ifade etti.

Beyaz Saray yetkilisinden gelen iddiaya göre, Trump'ın vergi planını hazırlayacak ekibe Goldman Sachs Group Inc’nin eski başkanı Gary Cohn başkanlık edecek. Dolar/yen paritesi Ocak sonundan itibaren en yüksek seviyesini görmesinin ardından 0.6 yükselerek 113.89 puana geldi. Asya'daki tradera göre, parite 114.50 seviyesinin üzerinde direnç ile karşılaşacak.

ABD'nin 10 yıl vadeli tahvil faizi de 1 baz puan yükseldi ve yüzde 2.42’ye çıkarak, iki günlük yükselişini daha da uzatmış oldu. 

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 07:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri