Dolar Güne Nasıl Başladı?

Geçtiğimiz hafta gözle görülür bir düşüş göstererek 3.66 seviyelerine kadar inen dolar bugün günü 3.70 ile açtı.

Dolar Güne Nasıl Başladı?

Geçtiğimiz hafta gözle görülür bir düşüş göstererek 3.66 seviyelerine kadar inen dolar bugün günü 3.70 ile açtı.

Milletlerarası piyasalarda görülen ilk işlemlerde ise dolar Türk Lirası karşısında yüzde 0.10 yükseliş göstererek 3.6691 liradan başladı.Euro Türk Lirası karşısında 3.9302 liradan işleme başladı. Dolar karşısında 0.15 değer kaybetti ve 1.0622’den güne başladı. Brent petrol 56.60 dolardan işlem görerek güne başlarken, altının ons fiyat ise yüzde 0.38 oranında bir düşüş kaydederek1.229 dolardan işlem görüyor.

Geçtiğimiz haftalarda izlenen dolardaki dalgalı ilerleyişlerin ardından dolar Türk lirası; ABD tahvil faizlerinde görülen artış ve dolarda küresel değer artışı 3.70 seviyelerinin üstüne çıksa da genel olarak haftalık bakıldığında değer kaybetti. Buna göre son iki haftayı değer kaybederek geçiren doların, politik gelişmeler ve kurun hafta başı olmasına rağmen yükseliş göstermesine neden oldu. Dolar kuru geçtiğimiz hafta önemli bir değer kaybı yaşayarak 3.66 seviyelerini görmüştü.

ABD’deki 10 yıllık tahvil faizlerinin üzerindeki yükselişin devam etmesi durumunda doların küresel piyasada değer kazanabileceği düşünülüyor. Ekonomi uzmanlarının görüşü dolar bu seviyelerini koruduğu ancak risk durumunun da sürdüğü takdirde doların 3.65 ile 3.70 seviyelerinde seyredeceği konusunda birleşiyor. Ancak uzmanlar ABD’nin yeni yönetiminden gelebilecek ve doları pozitif yönde etkileyebilecek açıklamalar olduğu takdirde de doların Türk lirası karşısında 3.70 lira seviyelerinde hareketleneceği konusunda fikir beyan ediyorlar.

Dolar, geçtiğimiz haftalardaki değer kaybının ardından haftanın ilk günü olan bu sabaha Türk Lirası karşısında 3.70 lira olarak işlem görme şeklinde başladı. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 06:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri