Dolar Adeta Çakılıyor

Sabah saatlerinde son bir ayın en düşük seviyesini gören dolar, 3.65 TL seviyesinde işlem görmüştü.

Dolar Adeta Çakılıyor

Sabah saatlerinde son bir ayın en düşük seviyesini gören dolar, 3.65 TL  seviyesinde işlem görmüştü. Dolar kuru gün içinde daha da düşerek 3.64 TL seviyesinin altını görmüş oldu.

Dolar kuru düşüşünü devam ettirerek kendini 3.70’in altında dengeledi ve gün içinde 3.6388 TL seviyesini gördü. Haftaya 3.70 lira seviyesinde başlayan dolar, daha sonra biraz düştü ve daha sonra yüzde 0.65 oranında azalarak günü 3.6691 lira seviyesinde kapattı.

Küresel piyasalarda azalan dolar talebinin etkisiyle düşüş eğilimini bugün de sürdürdü. Dolar kuru sabah saatlerinde 9 Ocak 2017 tarihinden itibaren yaşanan en düşük seviyeyi görürken, 3.6510 lira seviyesini görmüştü. Dolar kuru daha sonra tepki alımlarıyla bir miktar yükseldi ancak bu uzun süreli olmadı. Tekrardan düşüşe geçen dolar kuru saat 13:15 itibariyle 3.6388 lira seviyesini görmüş oldu.Ayrıca sabah 3.90 telden işlem göre Euro da dolar gibi düşüş yaşadı ve aynı saatlerde 3.8660 TL seviyesinden işlem gördü.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in bugün ve yarın ABD Kongresinde yapacağı konuşma, sunum ve sorulara vereceği cevapların merakla beklendiğini belirten analistler, konuşmanın piyasaların önemli gündem maddesi olarak öne çıktığını ifade etti.

Analistler ayrıca, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen’in bugün ve yarın ABD Kongresinde yapacağı konuşmada vereceği mesajların önemine vurgu yaparak, FED Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) mart ayı toplantısı öncesinde faiz artışı beklentileri üzerinde etkili olabileceğini ifade etti.

Dolar ve eurodaki bu düşüşün devam edip etmeyeceği merak edilirken, FED Başkanı Janet Yellen’in açıklamalarından sonra doların izleyeceği seyrin değişeceği düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2017, 13:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri