Altın Haftaya Gerileyerek Başladı

Altın yeni haftaya dolar ve hisse senetlerini etkisi ile gerileyerek başladı.

Altın Haftaya Gerileyerek Başladı

Altın yeni haftaya dolar ve hisse senetlerini etkisi ile gerileyerek başladı.

Girdiğimiz yeni haftada günün ilk saatlerinde hisse senetlerinde görülen artışlar ve doların diğer para birimleri karşısındaki hızlı artışı altın fiyatlarının gerileyerek haftaya başlamasına sebep oldu.

Altın fiyatları

Buna göre spot altın fiyatları yüzde 0.4 oranında bir düşüşle haftaya başladı ve ons başına 1.228.76 dolar seviyesine kadar indi. Sonrasında ise 1.230.70 seviyesine yükseldi.ABD hisse senetleri ise, Başkan Donald Trump’ın vergilerin düşürüleceğinin sinyallerini verdiği açıklamasından ve emtia ve petrolün yükselmesinin ardından yükselişe geçti.

ABD doları küresel piyasalarda önem arz eden 10 ülkenin para birimi karşısında değer kazandı. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından açıklanan haftalık verilere göre pozisyon sayısı 3.660 arttı. Geçtiğimiz 2 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

FED Başkan Yardımcı Stanley Fischer ise yaptığı açıklamalarda Donald Trump’ın izlediği politikada belirsizlikler olmasına rağmen FED’in hedeflerine odaklı bir şekilde yoluna devam ettiğini belirtti. FED Başkanı Janet Yellen önümüzdeki Salı ve Çarşamba günlerinde parlamenterler ile yapacağı toplantı sonrasında sonraki faiz artırımının planlanmasında FED’in tüm seçenekleri açık bırakacağı da beklenenler arasında yer alıyor.

Spot gümüş fiyatları da geçtiğimiz hafta yüzde 2.5 oranında değer kazanmış, bu yükseliş son 7 hafta serisini bozmamıştı. Ancak daha sonra spot gümüş de piyasalardaki dalgalanmalardan etkilendi ve yüzde 0.1 oranında bir gerileme gösterdi.

Palladyum yüzde 0.2 oranında gerilerken, platin de yüzde 0.3 oranında değer kaybetti. 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2017, 07:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Ekonomi - Ekonomi Haber - Ekonomi Haberleri